Tel: +420 602 158 745

Systémy pro protahování kabelů firmy CANFOR

Vedle komponentů pro automatizaci (TELE-Haase, Carlo Gavazzi), záložních zdrojů a měničů napětí (MASTERGUARD, TECTRON) zastupuje firma Kučera – Spínací technika na našem i slovenském trhu značku CANFOR, specializující se na protahovací systémy kabelů.

Logo CANFOR patří renomované italské firmě stejného jména, která se již řadu let zabývá vývojem a výrobou protahovacích systémů pro elektrické instalace. Sortiment firmy je velmi rozsáhlý a zahrnuje kromě různých protahovacích per z různých materiálů i řadu užitečných pomůcek pro usnadnění pokládání vedení všech druhů – od optických kabelů až po silové vodiče největších průměrů.

Pro tyto vodiče až do průměru 24 cm jsou určeny pera s jádrem z oceli nebo skelného vlákna, které jsou k dispozici v délkách až do 300 m případně i s možností dalšího napojení. Standarním příslušenstvím těchto per jsou vyměnitelné koncovky pro usnadnění protažení pera či uchycení taženého kabelu. Užitečnou pomůckou pro tažení jsou ocelové samosvěrné punčochy v různém provedení a s volitelným zakončením podle provedení záchytného oka. Pera v takovýchto délkách se samozřejmě dodávají na kovových odvíječích, které jsou podle potřeby a velikosti pera vybaveny pojezdovými kolečky pro snadnější manipulaci.

Zajímavější nabídka je však v oblasti běžných instalací – jak elektrických, tak i datových rozvodů. Právě v této oblasti se zúročuje vývojová činnost firmy CANFOR, která přichází na trh s řadou novinek v oblasti použitých materiálů. Vedle klasických ocelových per z protisměrně vinutých spirál zabraňující paměťovému efektu, jejichž ochranou značku EFLEX firma CANFOR vlastní, jsou to pera ze skelných vláken. Přínosem firmy CANFOR je speciální konstrukce odvíječe pro tato pera umožňujícím pouhým zasouváním pera po obvodu odvíječe snadnou manipulaci při protahování. I tato pera jsou zakončena závitem M4 resp. M5 s vyměnitelnými koncovkami jednak pro usnadnění průchodnosti – kladka či kulička na pružině, jednak pro uchycení taženého vodiče – lanková či ocelová očka na pružině nebo na krátkém ocelovém lanku. Největší popularitu si však získali samosvěrné ocelové punčošky, které jsou k dispozici již pro kabely od průměru 4 mm (UTP, koax). Práce s těmito vyměnitelnými punčoškami je velice pohodlná, rychlá a bezpečná.

Novinkou letošní výstavy AMPÉR 2007, kde firma předváděla praktické použití per byl však další patent firmy CANFOR – protahovací pero z kroucených polyesterových přaden typ 176. Jedná se o pero o průměru 3 mm, jehož šroubovicový povrch podstatně usnadňuje průchodnost v instalačních trubkách i při již položeném vodiči. Výměnné koncovky tohoto pera, které patří do příslušenství, umožňují snadné zachycení taženého vodiče. Pero je k dispozici jak samostatně, tak i včetně plastového navijáku a dodává se v délkách od 10 do 30 m. V provedení bez výměnné koncovky dokonce až do 60 m. Použitý materiál si při prakticky libovolné ohebnosti zachovává vysokou pevnost v tahu, a tak je toto pero spolehlivým a prakticky nezničitelným pomocníkem při instalaci vedení.

Bližší informace o sortimentu je možné získat ve firmě KUČERA – Spínací technika – distributora systémů CANFOR v České i Slovenské republice na adrese uvedené v inzerátu nebo na webových stránkách www. spinacitechnika.cz.

Ing. Jan Kučera